A cink legfontosabb szerepe a sejteket határoló hártyának, vagyis a sejtmembrán integritásának fenntartásában van. Minden testi szövetben jelen van, és az egészséges sejtosztódáshoz elengedhetetlen. A szervezetben javítja a szabadgyökök okozta károkat és lassítja az öregedési folyamatot.
Az emberi szervezetben kifejtett hatásai
Hatást gyakorol a hormonális egyensúlyra, ezért a cinkhiány fokozhatja a meddőség vagy a cukorbetegség kockázatát.
Meghatározó szerepet játszik az emésztőrendszer, a gasztrointesztinális, a központi idegrendszer, az immunrendszer, a vázizom és a reproduktív rendszer folyamataiban.
Ha nincs elegendő cink a táplálkozásban, lehetséges, hogy olyan negatív reakciók jönnek létre, mint a gyakran betegeskedés, állandó fáradtságérzet, rossz koncentráció, lassú sebgyógyulás. Hatékony antioxidáns hatású, amely segít a rák elleni küzdelemben.
Cinkre van szükség az ösztrogén és a progeszteron termelésére is a nőknél, amelyek mindegyike támogatja a reproduktív egészséget.
Támogatja a szív egészségét és a keringést.
Mivel hiánya összefügg a krónikus emésztési problémákkal, hasmenéses betegségeknél, hiányának pótlása javítja az akut hasmenést.
Meghatározó szerepet játszik a sejtosztódásban és a sejtnövekedésben, így a cink segíti az izomnövekedést, mivel lehetővé teszi a szervezet számára, hogy fenntartsa az erejét az izom- és csontrendszerekben.
Cinkhiány tünetei
- Súlygyarapodás vagy veszteség
- Hajhullás
- Krónikus fáradtság szindróma
- Alacsony immunitás
- Lassú sebgyógyulás
- Emésztési problémák, beleértve a hasmenést
- Meddőség
- Hormonális problémák (fokozódó PMS vagy a menopauza tünete).
Legfontosabb cink forrás
- bárányhús
- marhahús
- csirke,pulyka
- gomba
- lazac
- tökmag
- mandula
- csicseriborsó
- joghurt
Bőrre és hajra gyakorolt hatása
A cink hiánya gyengíti a hajhagymákat, ami hajhulláshoz vezethet, a cink befolyásolja a fejbőr sejtjeinek működését, regenerációját. Azáltal, hogy részt vesz a kollagén szintézisében, fokozza a bőr rugalmasságát és a gyors sebgyógyulást.
Védi a fejbőrt a káros UV sugarak negatív hatásától. A cink elégtelen bevitele fokozza a hajas fejbőr ekcémás tüneteit.
Az arcbőr faggyútermelés zavaraiért is felelős a cinkhiány, ami fokozott pattanásodáshoz vezet.
A körmök elváltozása, repedezett, töredezett körmök is a cink hiányállapotához vezethető vissza.
A cink felszívódását gátló tényezők
Egyes antibiotikumok, vagy rendszeresen szedett gyógyszerek befolyásolhatják a felszívódását, valamint a folsav és magas kalciumtartalmú ételek és készítmények csökkentik a cink beépülését a szervezetbe.