A folsav vízben oldódó vitamin. A sejtek osztódása szempontjából nélkülözhetetlen.
Szerepe az emberi szervezetben
Különösen fontos a várandós anyáknál, mert a terhesség korai szakaszában a fejlődő embrió gerincét, a velőcsövet lezáró folyamat csak folsav jelenlétében hibátlan.
Szerepet játszik a fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék képzésében, az aminosavak, és nukleinsavak anyagcseréjében. Hozzájárul a gyomor-bélrendszer, és a szájnyálkahártya épségéhez is.
A folsavnak a sejtekbe történő felvételéhez és raktározásához B12 vitamin szükséges.
Legfontosabb folsav forrás
- máj,
- sertéshús
- kagyló
- a leveles zöldségek (spenót)
- bab
- spárga
- brokkoli
- gombáka
- gyümölcsök
- búzakorpa,dúsított gabonafélék
- élesztő
A folsvahiány következményei
Vashiányos állapotban növekszik.
- neurológiai zavarok (perifériás neuropathia, myelopathia, funikularis myelosis)
- vegetatív zavarok
- pszichiátriai zavarok (álmatlanság, ingerlékenység, feledékenység, depresszió, egyes kutatások kapcsolatot találtak a folsavhiány és az autizmus között is).
A folsavhiányos tünetek sok esetben a B12-vitamin hiányállapotára hívják fel a figyelmet.
Ha kevés a szervezetben a B12-vitamin, akkor úgynevezett relatív folsavhiányos állapot jöhet létre. Ez azt jelenti, hogy bár a vérben megfelelő folsavszintet mérhetünk, a vörösvértestek folsavtartalma kifejezetten csökkenhet. B12 hiányában ugyanis nem működik rendesen egy enzim, ami a vérképzéshez megfelelő szerkezetűvé alakítja át a szervezetbe bejutó folsavat. Emiatt érdemes a folsavat a B12-vitaminnal együtt pótolni.
Bőrre és hajra gyakorolt hatásai
A folsav, más fontos antioxidánsokkal együtt segít eltávolítani a szervezetből a toxinokat, ami csökkentheti az arc pattanásosságát. Azonban tudni kell, hogy a folsav túladagolása több aknét, foltos és száraz bőrt eredményez. Fontos szerepe van a haj növekedésében, megújítja a haj növekedését segítő sejteket.